Teknoloji

Sevilen hava uygulaması DarkSky artık web'te...

Popüler hava durumu tahmini uygulaması DarkSky, artık internet sitesi üzerinden de kullanılabiliyor!

29 Eylül 2016 Saat: 22:07
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.446 kez okunmuştur

Sevilen hava uygulaması DarkSky artık webte...
Sevilen hava uygulaması DarkSky artık web'te...

Etkileyici grafikleri ve çok özel tahminleri ile popüler iPhone ve Android hava durumu uygulaması DarkSky, artık masaüstüne de geçiş yapmış durumda.
Firma, DarkSky.net'i bu ayın başlarında, tasarım düşüncesini ve tahmin yeteneğini daha geniş bir kitleye sunmak amacı ile yayımladı. Uygulama gibi internet sitesi de yerel tahminleri kararlı bir şekilde sunmakta. Başka bir deyiş ile bölgenizde (hatta mahallenizde) ne zaman nasıl bir hava ile karşılaşacağınızı saati saatine öğrenebiliyorsunuz.


DarkSky, hiçbiri meteorolog olmayan altı kişilik bir ekip tarafından sunulmakta. Boston tabanlı firma kullanıcı tabanını açıklamasa da, görülebildiği kadarıyla hatırı sayılır bir boyutta takipçisi bulunmakta. DarkSky ortak kurucusu Adam Grossman'in Mashable'a söylediğine göre internet sitesi, uygulamanın tanınırlığını arttırmak için başlatılan bir hareketin parçası olarak karşımıza çıkmakta. Grossman'in söylediğine göre, uygulamanın bolca kullanıcı olsa da bir internet sitesinin sağladığı kadar fazla ulaşılabilirliğe sahip değil.
DarkSky,ABD içerisinde federal hükümet hava radarlarından aldığı tahminleri kullansa da, daha uzak olan bölgeler için yaklaşık olarak 10 farklı hava modelini kullanmakta. Bu modellerin içerisinde ABD'den GFS ve Avrupa'dan ECMWF yer almakta.


Daha sonra da firma, tarihi hava verilerini bilgisayar modeli tahminleri ile karşılaştırarak sonucun ne olacağını tahmin ediyor.
Grossman'in söylediğine göre firmanın en öne çıkan özelliği, yağmur tahminlerinin doğruluğu olmakta. Hatta DarkSky ilk yayınlandığı sırada, bir saat ileriye kadar dakikası dakikasına tahminler sunmaktaydı.


İnternet sitesi için sıradaki hedeflerin arasında ise kar birikimi gibi daha fazla harita eklemek bulunmakta. Grossman, firmanın internet sitesinde yazdığı blog yazısında "haritaların amacının, hava durumunun kolay ve açık bir şekilde anlaşılabilir olması" olduğunu söylemekte. Bu yüzden de haritalarını, kafa karıştırıcı çizgiler ile donatmaktansa, tahminleri anlamaya yardımcı olmak için tasarladıklarını ve ortaya çıkan sonuçtan mutlu olduklarını söylemekte.


İlginç sayılabilecek bir şekilde ise, DarkSky'ın bu haritaları, hava endüstrisi içerisinde kendilerine takipçi sağlamalarını kolaylaştırmış değil. Her ne kadar meteorologlar genel olarak çok karmaşık haritaların taraftarı değillerse de, isobarlar (basınç çizgileri) ve diğer veriler, havayı anlamak için gerekli olmakta. Bu yüzden de meteorologlar genellikle RadarScope gibi yüksek masraflı ve tüm verileri içeren uygulamaları tercih etmekteler...

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Korbil Haber Sistemi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑