Sağlık

Aşırı terleme nasıl önlenir?

Aşırı terleme nasıl önlenir, terleme vücut ısısının ayarlanmasını sağlayan bir fonksiyondur ve bu fonksiyon sinir sisteminin kontrolü altındadır.

12 Ekim 2016 Saat: 20:21
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.766 kez okunmuştur

Aşırı terleme nasıl önlenir?
Aşırı terleme nasıl önlenir?

Vücut ısısının artması sonucunda deri gözeneklerinden dışarıya çıkan sıvının buharlaşması yoluyla da ısı kaybı olur, bu durumda aşırı ısınan vücut soğumaya başlar ve vücut ısısı dengelenmiş olur.

Terleme sayesinde vücut ısısının yükselmesi engellenir. Fizyolojik olarak önemli bir işlevi ve görevi olan terleme, aşırı olduğu durumlara ''hiperhidroz'' adı verilir.
Aşırı terleme heyecan ve stres ile tetiklenir. Bu durumda olan hastalar, genellikle uyanık olduğu zamanlarda bu durumla karşı karşıya kalırlar. Uyudukları zaman heyecan ve stres olmadığından, aşırı terlemezler. Terlemenin sıkça görüldüğü yerler koltuk altları, avuç içleri ve ayak tabanlarıdır. Koltuk altı terlemeleri ergenlik döneminde görülmeye başlar. Avuç içi ve ayak tabanı terlemeleri ise çocukluk çağından itibaren oluşmaya başlar. Aşırı terleme problemi olan kişilerin yüzde altmış ile yüzde seksen arasında, aileden gelen genetik bir durum olduğu görülebilmektedir.


AŞIRI TERLEMENİN BELİRTİLERİ
Giyilen kıyafetlerde koltuk altlarındaki kısımda terlemeye bağlı ıslaklığın olması, Renkli kıyafetlerde ter lekesi veya ter izinin oluşması, oluşan terin rahatsız edici kokular salgılaması gibi problemlerdir. Aşırı terleme ve kokusu kişinin sosyal hayatını olumsuz etkileye bilmektedir. Her ne kadar sık sık duş alıp, kıyafet değiştirip, losyon kullanarak veya koltuk altı pedi ile önlemler alınmaya çalışılsa da bazen bu önlemler yeterli olmaya bilip tedavi görmeyi gerektirebilmektedir.
Aşırı terlemede tedavisinde bazen ilaçlar yetersiz kalabiliyor. Böyle durumlarda cerrahi işlemlere başvurulduğu gibi botox ve lazer işlemleri ile de bu sorun ortadan kaldırılabilmektedir. Bu işlerde en etkin olan yöntem botox tedavisidir. Botox tedavisinde, deri içerisine küçük dozlara botox enjeksiyonu uygulanır. Bu işlem ter bezlerini sinir lifleri tarafından uyarılmasını durdurur ve bu süre içerisinde ter oluşumu durdurulmuş olunur.


Botox tedavisi en fazla koltuk altı bölgesinde etki etmektedir ve en rahat tedavi edilen bölge de burasıdır. botox tedavisinin en hızlı ve en olumlu sonuç verdiği bölge, aşırı terleyen koltuk altı bölgesidir. Koltuk altına uygulanan botox işlemi terlemeyi tamamen ortadan kaldırmaz, aşırı terlemeyi normal bir düzeye indirir. Botox tedavisinin diğer tedavilere göre yan etkileri daha az görülmektedir. Oluşan yan etkiler de kalıcı olmazlar, zamanla kaybolurlar.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Korbil Haber Sistemi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑