Eğitim

Cumhuriyet Bayramı kaç gün tatil?

Cumhuriyet Bayramı bu yıl cumartesi gününe denk geliyor. Özellikle öğrenciler Cuma gününün tatil olup olmayacağını merak ediyorlar. Cuma günü tatil olacak mı? 28 ve 29 Ekim’de okullar ve resim kurumlar tatil mi?

5 Ekim 2016 Saat: 15:26
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.365 kez okunmuştur

Cumhuriyet Bayramı kaç gün tatil?
Cumhuriyet Bayramı kaç gün tatil?

Her yıl kutlanan ülkemizin resmi bayramlarından Cumhuriyet Bayramı yaklaştı. 29 Ekim günü kutlanan bayram resmi kaynaklara göre 1,5 gün olarak tatil ilan ediliyor. 2016 yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Cumartesi gününe denk geliyor. Ancak 28 Ekim günü öğleden sonra da tatil olarak kabul ediliyor.
28 Ekim Cuma günü yarım gün
29 Ekim Cumartesi tam gün tatil olacak.

CUMHURİYET BAYRAMI
Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs'ta kutlanan bir millî bayramdır.
Cumhuriyet Bayramı'nın kutlandığı ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir. 29 Ekimlerde stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenir.
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyetin onuncu yılı kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku'nda, bu günü en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.


29 Ekim 1923'te TBMM, Teşkilât-ı Esasiye Kanunu (1921 Anayasası)’nda yaptığı değişiklikle, devletin yönetim biçimini cumhuriyet olarak ilan etmiştir. Aynı gece bu ilan, atılan 101 pare top ile kutlanmıştır. 1924 yılında ise cumhuriyetin ilanı şenliklerle kutlanmıştır.
2 Şubat 1925'te, Hariciye Vekaleti'nce (Dışişleri Bakanlığı) düzenlenen bir kanun teklifinde 29 Ekim'in bayram olması önerilmiştir.Bu teklif Meclis Anayasa Komisyonu tarafından incelenmiş ve 18 Nisan'da karara bağlanmıştır. 19 Nisan'da ise teklif TBMM tarafından kabul edilmiştir. 628 sayılı bu kanun ile 29 Ekim, 1925'ten itibaren ülke içinde ve dış temsilciliklerde bayram olarak kutlanmaya başlamıştır.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Korbil Haber Sistemi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑